Biz Kimiz?


Türkiye'nin ilk podcast kanalı Onbironsekiz, Berna Kahraman ve Onur Akmehmet tarafından 2014 yılında kuruldu. Onbironsekiz’in, ‘Anlatmayı ve Dinlemeyi Bilenlerin Kabilesi’ sloganıyla yayın hayatına başladığı ilk günden beri, amacı ülkede podcast yayıncılığının öncüsü olmak ve hikaye anlatma sanatını desteklemektir.

Onbironsekiz, programlarını kendi websitesi dışında podcastlerin bulunduğu diğer tüm platformlarda paylaşarak Türkiye’de bireysel ve kurumsal podcastçiliğin gelişmesinde ilham kaynağı oldu.

Kanal ile aynı ismi taşıyan Onbironsekiz podcast, 2015’ten beri her hafta yayında ve tüm arşivine yıl yıl bu siteden ulaşılabilir. Kendi hikayesini anlatmayı bilen konuklar seçen bu podcast zamanla Anlat Hikayeni adlı sahne etkinlikleri düzenlemeye başladı. Bu sayede hem sahnede hem de dijitalde, yüzlerce kısa otobiyografik anlatının toplumsal hafızada yer almasına imkan tanıdı.

Onbironsekiz çatısı altında yayınlanmaya başlamış diğer podcastlerle birlikte, format geliştirme ve metin çalışması dahil olmak üzere sesli içerik oluşturmanın tüm kademelerinde tecrübe kazanan ekibimiz, gelecek vadeden özgür podcastçilere destek olmaya devam edecek.