YARDIM

Sıkça sorulan sorularda bulamadığınız sorularınız için aşağıdaki iletişim formunu doldurup gönderebilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Programları dinlemek için üye olmak zorunda mıyız? Üyelik Sistemi Nedir?

Hayır, programları dinleyebilmek için Radyo 11-18’e üye olmak gerekmiyor. Üyelik sistemi sadece siteye ses kaydı göndermek için gerekiyor. Üye olabilmek için isim, soy isim, e-postanızı girmek ve de şifre oluşturmak yeterli.

Programlara nasıl abone olurum?

Programlara abone olabilmek için öncelikle Radyo 11-18’e üye olmanız gerekiyor. Daha sonra takip etmek istediğiniz programın sayfasında abonelik seçeneğini tıkladığınızda, program yayınlandığı anda e-postanıza otomatik olarak bilgilendirme gelecektir.

Programlarınızı nasıl dinleyebilirim?

Programları hem masaüstü, diz üstü ve tablet bilgisayarlardan hem de cep telefonlarından indirebilir veya kesintisiz olarak dinleyebilirsiniz.

11-18’e nasıl kayıt gönderebilirim?

11-18’e kayıt göndermek çok kolay. İster sitemiz üzerinden isterseniz de Android cihazınız ile telefonunuzdan kayıt gönderebilirsiniz. Web-sitemizdeki videoyu izleyip burada sıralanan adımları takip edebilirsiniz.
veya
Aşağıda sıralanan adımları takip edebilirsiniz.

  • Öncelikle siteye üye olmalısınız. Sitenin girişindeki Kaydol kısmına tıklayın ve üyelik için gerekli formu doldurun.
  • Artık kullanıcı ad ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz. Ses kaydını yükle kısmını tıklayın. Yükleyeceğiniz sesin kategorisini seçin ve sonra dosya seç kısmından yüklemek istediğiniz ses dosyasını bulun ve tıklayın.
  • Dilerseniz yüklediğiniz ses dosyasına dair bir fotoğraf ve metin de ekleyebilirsiniz.
  • Dilediğiniz zaman profilinizi görüntüleyip değişiklikler yapabilir, yüklediğiniz ses dosyalarını görebilir ve bunları indirip, dinleyebilirsiniz.

Ses kaydını yaparken hangi araçlardan faydanabilirim? Tavsiye edilen ses ve montaj programları nelerdir? Maharetli olsun, öğrenmesi kolay olsun.

Telefonla, video kamerayla, bilgisayarınızla, hatta webcamle bile kayıt yapabilirsiniz. En basit ses kayıt olanakları ile bile mükemmel sonuç almanız mümkündür. Ses kaydı için akıllı telefon kullanan üyelerimizin kullanabileceği birçok android veya ios uygulaması mevcuttur.

Ücretsiz açık kaynak uygulaması audacity, hem kayıt hem de yönetim için kullanılabilir. Uygulamanın kısıtlı Türkçe desteği bulunmaktadır: audacity.sourceforge.net

Ayrıca aşağıdaki kayıt ve yönetim araçlarından da faydalanabilirsiniz.

Free Sound Recorder, Adobe Audition, Avid Pro Tools, Sony Aid Pro 7

Sound Forge Pro 10, Reaper, Windows Perfect Sound Recorder, Free Studio

Ses kaydını yaparken nelere dikkat etmeliyim? İyi bir ses kaydı için ne yapmalıyım?

Öncelikle olabilecek en sessiz ortamı bulun. Eğer odada halı ve perdeler varsa daha iyi randıman alabilirsiniz. İstenmeyen ortam sesi olma ihtimalinin yüksek olduğu mutfakta kayıt yapmamaya çalışın. Televizyon, radyo gibi araçların sesini kayda başlamadan kısın. Etrafı bir dinleyin; saat, florasan lambalar veya ses yapan herhangi bir elektronik aleti de kapatın. Rüzgar sesi, buzdolabı sesi, inşaat sesi, hatta kolunuzdaki bileziğin sesine bile dikkat edin. Olabildiğince etrafı sessiz ve huzurlu tutmaya devam edin.

Eğer kayıt için cep telefonu veya bilgisayar kullanıyorsanız, ekipman ile sizin aranızda bir metreden daha az bir mesafe olması gerekmektedir. Bilgisayar kendini soğutmak için ses çıkaracaktır, öncelikle birkaç deneme yapıp bu tür seslerin sizin sesinizi örtmemesine dikkat edin.

Kayıt sırasında kulaklık takmak iyi bir fikir olabilir çünkü kulaklık size dinleyicinin duyacağı kayıt kalitesini yansıtır. Eğer mümkünse harici mikrofon kullanın. Ancak mikrofon kullanıyorsanız, bilgisayardan uzak tutun. Kayıt başladıktan sonra mikrofonu ellemeyin, en küçük düzeltme hareketi bile kulaklara büyük bir cızırtı olarak geri dönecektir.

Harici mikrofon kullanırsanız ve tek kişiyseniz, tek taraftan ses alan modu tercih edin. Eğer birden fazla kişiyseniz, birbirinize yakın oturun. Mikrofonun önüne koyulan bir makarna süzgeci, ağzınızdan gelebilecek tükürük sesi ve patlayan sözcükleri engelleyip, daha kaliteli kayıt yapmanıza imkan sağlayabilir.

Kullandığınız ekipmanla rahat edecek kadar deneme yapmanız, kayıt sırasında ekipmandan ziyade hikayeye öncelik vermenize imkan sağlayacaktir. En önemlisi sesinizi kaydetmeden önce kayıt butonuna basmayı unutmayın!

Telefonumla kayıt yapabilir miyim?

Evet, yapabilirsiniz ve eğer telefonunuz Android işletim sistemi kullanıyorsa, telefonunuzdan hemen sitemize girerek kaydınızı yükleyebilirsiniz.

Veya kaydı yapıp daha sonra bilgisayara aktararak da gönderebilirsiniz. Kayda başlamadan önce olabildiğince çok deneme yapın. Eğer cep telefonunuzu kayıt için kullanıyorsanız, hem telefonun sesini kısın hem de kısa mesaj, whatsapp ve diğer bildirim veren uygulamaların ses yapmasını engelleyin.

Kaydı arkadaşlarla yapabilir miyiz?

Evet. Arkadaşlarınızla toplanıp kayıt yapabilirsiniz. Hikayeyi anlatırken toplu anlatımdan faydalanıyorsanız birarada konuşurken söylediklerinizin anlaşılır olmasına dikkat edin.

Kaydı göndermek için kategori seçmek zorunda mıyım?

Radyo 11-18’e kayıt göndermek için önceden belirlenmiş program kategorilerinden birisini seçmek ve o kategoriye uygun hikayeler göndermek gereklidir.

Birden fazla kayıt gönderebilir miyim?

Evet, istediğiniz sayıda kayıt gönderebilirsiniz. Tüm kayıtlar, gönderildikleri sıraya göre editörler tarafından değerlendirilmeye alınacaktır. Kaydınız seçilirse kayıt sırasında sağladığınız bilgilerden sizinle iletişime geçilecektir.

Kaydımı üzerinde hiçbir değişiklik yapmadan, ham halde gönderebilir miyim? Montaj yapmak gerekli midir?

Kaydınızı ham halde gönderebilirsiniz. Tamamının kullanılma olasılığı düşük olduğu için kaydınız editörler tarafından yeniden düzenlenecek ve bu aşamada ses kalitesi veya araya giren ortam sesleriyle ilgili problemler giderilebilecektir.

Kaydımı gönderdim, şimdi ne olacak?

Tüm kayıtlarınız yüklenme edilme sırasına göre editörler tarafından değerlendirilmeye alınacaktır. Öncelikle anahtar kelimeler ve coğrafi dağılım olarak kodlanmaya başlanacaktır. Sonra hangi kayıtların birbiri ardına geleceğine karar verilecektir. Ayrıca tercih ederseniz size ait bir fotoğraf yüklemeniz programın tanıtımını yapmamız için yardımcı olacaktır.

Yüklediğim kaydı nerede görebilirim?

Hesabınıza giriş yaptığınızda 11-18’e gönderdiğiniz tüm kayıtları görebilirsiniz.

Yayına girecek ses kayıtları nasıl seçiliyor?

Kaydınız 11-18 editörleri tarafından değerlendirilirken başvurulan en önemli kriterler: ses kalitesi, içeriğin kategori ile bağlantısı, diğer gelen kayıtlarla olan uyum, coğrafi olarak çeşitlilik ve anlatım zenginliğidir. Kaydınızı gönderdiğiniz ay kullanılmadıysa daha sonra kullanılmayacak anlamına gelmez. Zira program bütünlüğünü sağlamak, ve tema oluşturmak adına birbirini tamamlayan sesleri ve ses sahiplerini beraber grupluyoruz. Bu yüzden zaman zaman hem ses hem de içerik olarak kalitesi mükemmel olan kayıtlar hemen yayınlanmayabilir. Zira temaya olan yaklaşımınızın diğer kayıtlarla bütünleşmesi esas olduğundan, sizinle uyum gösterecek kayıtlar gelinceye kadar dosyanız beklemede kalabilir.

Kaydınızı yaparken özellikle kaydı nasıl sonlandırdığınıza özen gösterin. Her güzel hikayenin bir girişi, gelişmesi ve sonucu vardır. Sonuç bölümü, yaptığınız gözlemin, tarif ettiğiniz gecenin hikayesini, anlattığınız kabilenizin sizin için ne ifade ettiğini anlatmak için biçilmiş kaftandır. Sonucu olmayan ve havada kalmış hikayeler, ne editörlerde ne de dinleyicilerde iz bırakır. Kayıt yapmadan bazı sorular veya yazılı bir metin hazırladıysanız, bunları olabildiğince doğal bir şekilde okuyun. Yayın politikamız gereği, gelen kayıtların hakiki olması esastır. Akıcı bir ifade, anlattıklarınızın size ait olması ve size has bir şekilde anlatılması sonucu ortaya çıkar.

11-18’de iş ve staj imkanları nelerdir?

Türkiye’de ve dünyada yeni bir model yaratan 11-18 ekibine katılmak isterseniz bilgi@onbironsekiz.com adresine göndereceğiniz CV’nizle, ve neden 11-18’le çalışmak istediğinizi anlatan kısa bir mektup ile başvurabilirsiniz.

Diğer sorularım için ne yapmalıyım?

Bu bölümde cevap bulamadığınız sorular için soru formunu doldurup gönderebilirsiniz.